Hauptseite  >  Česnek kuchyňský (Allium sativum)

Česnek kuchyňský (Allium sativum)

Další názvy: 
Česnek setý

Co je česnek kuchyňský?

  • kvete kulovitými květy
  • v našich končinách je typický česnek kvetoucí fialově nebo bíle
  • dnes je tradiční součástí alternativní medicíny, protože pokrývá a léčí příznaky mnoha nemocí
  • působí proti bakteriím a houbám
  • jedná se o velmi silné přírodní antibiotikum
  • nejčastěji se jako léčivý prostředek používají stroužky podzemní cibulovité části
  • obsahuje látky, které zlepšují obranyschopnost organismu, udržují zdraví kardiovaskulárního systému, snižují krevní tlak a špatný cholesterol
  • je to silný antioxidant, zlepšuje vylučování škodlivých látek ven z těla a zpomaluje předčasné stárnutí
  • podporuje zdravé cévy i oběhový a endokrinní systém
  • lze jej použít k léčbě infekcí dýchacího systému, bradavic i oparů
  • česnek patří mezi potravinové alergeny a výrobky s jeho obsahem nemusí být dobře snášeny citlivými osobami

Obsahuje:

  • allicin
  • mangan
  • vitaminy B6, B1 a C
  • selen
  • vápník
  • měď
  • draslík
  • fosfor
  • železo

Použití:

  • doplňky stravy
  • v kuchyni
  • potravinářství
  • krémy

1. Je antibakteriální a antivirotický
Nejčastěji se o česneku mluví jako o přírodním antibiotiku a antivirotiku. Pomáhá proti infekcím, a to i plísňovým. Likviduje i kmeny zlatého stafylokoka nebo bakterie E. coli nebo salmonelu.

2. Léčí kožní infekce
Látky obsažené v česneku spolehlivě bojují s plísňovými kožními infekcemi, jako jsou pásový opar nebo mykóza nohou. Kromě toho česnek také podporuje růst vlasů a nehtů.

3. Ředí krev
Protisrážlivé vlastnosti česneku působí jako prevence vytváření krevních sraženin v těle. Díky tomu odstraňuje bolesti nohou spojené s křečovými žilami a léčí cévní záněty. Na druhou stranu je potřeba právě na toto dávat pozor hlavně po různých operacích, abyste nezvýšili riziko pooperačního krvácení.

4. Snižuje krevní tlak
Hormon angiotenzin II posiluje stahování cév, čímž zvyšuje krevní tlak. Ovšem zmiňovaný alicin jeho činnost blokuje a tlak tím naopak snižuje. Kromě toho se polysulfidy z česneku mění na plyn – sirovodík, který rozšiřuje cévy, a rovněž tak ovlivňuje tlak.

5. Chrání srdce
S česnekem jste o trochu víc chráněni proti nemocem typu srdeční infarkt nebo ateroskleróza. Tuto vlastnost oblíbeného koření odborníci připisují více faktorům. Věkem cévy ztrácejí flexibilitu a česnek toto umí zpomalit. Navíc chrání srdce před působením kyslíkových radikálů.

6. Snižuje cholesterol
Česnek dokáže také mírně snižovat hladinu triglyceridů i celkového cholesterolu a omezuje také tvorbu cévního plaku.

7. Odstraňuje alergie
Protizánětlivé účinky česneku jsou všeobecně známé. Díky tomu máte v kuchyni skvělou zbraň proti alergiím, která navíc zlepšuje i sennou rýmu. Česnekovou šťávu můžete použít k okamžitému zklidnění svědivé vyrážky či po kousnutí hmyzem. 

8. Zlepšuje potíže s dýcháním
Pokud budete denně konzumovat česnek, rýma a nachlazení se vám budou vyhýbat. Jeho antibakteriální vlastnosti umí pomoci i při bolavém krku a při infekcích horních dýchacích cest. Díky tomu, že uleví i při nemocech plic, jako je astma, nebo při jiných potížích s dýcháním, je česnek skutečně lékem k nezaplacení. Podporuje i vykašlávání, takže je nenahraditelný i u chronické bronchitidy.

9. Chrání před cukrovkou
Česnek zvyšuje uvolňování inzulinu, takže reguluje hladinu cukru v krvi a příznivě působí při cukrovce.

10. Je účinný proti bradavicím a kuřím okům
Potírání kuřích ok na nohou a bradavic na rukou či chodidlech drceným česnekem nebo jen česnekovou šťávou údajně na tyto vřídky skvěle zabírá.

11. Působí jako prevence rakoviny
Odborníci zjistili, že denní konzumace česneku snižuje riziko onemocnění většinou typů rakoviny. Největší protirakovinné účinky má látka allylsulfid. Prokázalo se, že brání přeměně jiných látek na karcinogeny a bojuje tak například proti nádorům prsů. Alicin zase likviduje zárodky rakovinových buněk v žaludku a ve střevech.

12. Zlepšuje metabolismus železa
Česnek zvyšuje produkci proteinu ferroportinu, který se podílí na metabolismu železa v organismu.

13. Umí rozvířit vášně
Nejenže česnek zlepšuje náladu, odstraňuje únavu, úzkost a přecitlivělost, ale také působí jako afrodiziakum. Zlepšuje rovněž krevní oběh, takže umocňuje vzrušení a funguje dobře na potenci.

14. Odstraňuje bolest zubů
Od bolavých zubů si ulevíte jen tím, že si postižené místo potřete drceným česnekem. Dávejte ale pozor, abyste si zbytečně nepodráždili dásně.

15. Snižuje hmotnost
Někteří vědci mají za to, že nadváha a obezita je v podstatě projevem dlouhodobého zánětu v těle. A česnek, jako jedno z nejlepších protizánětlivých činidel, je tedy ten pravý lék. Podle jednoho nedávného výzkumu umí regulovat tvorbu tukových buněk.

16. Zpomaluje stárnutí
U starších lidí česnek zlepšuje funkce mozku, zabraňuje ničení mozkových buněk a podněcuje naopak větvení nových neuronů. Tím bojuje proti stárnutí.

Tato zázračná rostlina se začala pěstovat před 5 tisíci lety. Jeho pěstování se věnovali především Římané, Asyřané, Egypťané, Řekové, Židé a Arabové. I samotný Pythagoras česnek nazýval králem koření.

Dochované údaje uvádí, že česnek byl důležitou součástí diet hlavně u Egypťanů. Egyptský rukopis z tohoto období se zmiňuje o 800 léčivech, z nichž 22 bylo vyrobeno s příměsí česneku. 

Česnek se skládá z dusíkatých látek, sodíku, draslíku, selenu, vápníku, hořčíku, silikonu, síry, kyseliny fosforečné, vitamínů C, D, B, fytosterolů, výtažků a esenciálních olejů.

Navíc je bohatý na fytosteroly, jako je allicin, který se utvoří mechanickým ničením rostliny – drcením, nebo mletím stroužků česneku. Podle některých výzkumů má allicin silné bakteriostatické účinky, které pomáhají rychleji léčit infekci.

Česnek může také pomoci v boji s plísňovými infekcemi, v medicíně je proto žádanější, než mnohá dnešní antibiotika.

A navíc obsahuje více než čtyři sta různých minerálních komponentů včetně antioxidantů, které mají řadu pozitivních terapeutických vlastností.

Antibiotika jsou mrtvá. Ať žije česnek!
Tvrdí se, že konzumace česneku na prázdný žaludek je to nejlepší, co můžete udělat. Česnek totiž tvoří extrémně silné přírodní antibiotikum. Bakterie jsou náhle vystaveny enormní moci česneku a nemají se jak bránit.

Uvádí se, že je nejlépe česnek pozřít ještě před snídaní, avšak předtím je dobré vypít sklenici čisté vody z kohoutku kvůli snížení žaludečních kyselin.



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ