Artdeco a Glov sleva 40% při zadání kódu VMD40
  >  Juka (Yucca)

Juka (Yucca)

Yucca je rostlina patřící do čeledi chřestovitých a podčeledi agávovitých. Svým vzhledem připomíná palmu. Yucca je jinak také známá jako maniok. Nejčastěji se s ní můžete setkat ve formě béžového prášku namletého z jejích sušených kořenů. Je bohatá na škroby a sacharidy, vlákninu, vitaminy či draslík. Unikátní je však především díky vysokému obsahu saponinů. Má silné detoxikační účinky a pomáhá pročišťovat zažívací ústrojí. Doslova vám (šetrně) promyje tělo zevnitř. Má také očistné účinky na klouby a dokáže zmírnit i účinky dny. Kořeny yuccy se taktéž používají k výrobě léčiv na osteoporózu, vysoký krevní tlak, cukrovku, migrénu, záněty střev, žaludeční či jaterní poruchy, při problémech se žlučníkem a pro zlepšení funkce krevního oběhu a posílení celkové imunity. Děti a těhotné nebo kojící ženy by však neměly užívat yuccu bez porady s lékařem.

Yucca má využití i v péči o vlasy i pleť. Do pleťové či vlasové kosmetiky se přidává především ve formě extraktu. Yucca je silným bojovníkem proti oxidačnímu stresu, pomáhá obnovovat kožní buňky a doplňuje vitaminy a minerály důležité pro zdraví pokožky. Zlepšuje také hojení drobných poranění, je výborná pro osoby bojujícími s akné a má silné ochranné vlastnosti proti slunečnímu záření. Vyživuje vlasovou pokožku, eliminuje padání vlasů a je úspěšná i v boji proti lupům.

Je potřeba říct, že juky jsou rostliny poměrně odolné vůči chorobám a nebývají ani výrazně napadány škůdci. Někdy se však stane, že juku zahubí spíše nadměrná péče. Přelití se negativně projeví na vzhledu juky tak, že špičky jejích listů vypadají, jakoby zasychaly. Po zimě se na jukách pěstovaných v exteriéru mohou objevovat různě velké nekrózy, které jsou následkem hodně tuhé zimy. V těchto případech je zapotřebí poškozené listy či jejich části odstranit a uvažovat o tom, zda by si rostlina nezasloužila lepší, chráněné stanoviště.

Juka je považována za velmi významnou léčivou rostlinu. Již staří indiánští šamani ji považovali za velmi účinnou léčivku, a proto ji nazývali stromem života. Účinná látka se získává z oddenku a uplatňuje se při léčbě revmatických onemocnění anebo při zánětech kloubů. Doporučována je i pro detoxikaci organismu. Aby však byla kúra účinná, je zapotřebí její dlouhodobé užívání, někdy i 10 týdnů. V Itálii se staly marinované nakládané květy dokonce oblíbenou pochoutkou.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ