Hauptseite  >  Ostružiník maliník (Rubus idaeus)

Ostružiník maliník (Rubus idaeus)

  • Maliny. Nejstarší známé písemné informace o nich pocházejí od římského přírodovědce z 1. století našeho letopočtu, který hovořil o Řecích z blízkosti hory Ida, kteří je sbírali. Na starověkou minulost této rostliny poukazuje i vědecký název klasické kultivované červené maliny, Rubus idaeus. Rubus, rodový název pro maliny, je odvozen z latinského slova pro červenou barvu, ruber, a to díky červené barvě bobule.

Další názvy: Raspberry, Rubus idaeus

Ostružiník maliník je keř dorůstající do výšky až dvou metrů. V přírodní kosmetice se využívá pro své plody a listy, Z plodů se dále vybírají semínka a lisuje se z nich olej. Plody jsou velmi silnými antioxidanty, také jsou bohaté na vitaminy B7, C a K, minerály (fosfor, meď, draslík, hořčík, vápník) a vlákninu. Regulují hladinu cukru v krvi. Maliny patří mezi AHA kyseliny, mají tak na pleť exfoliační účinky, také ji čistí, zpevňují a rozjasňují. Semínka v sobě nesou vysokou koncentraci všech těchto látek, navíc obsahují spoustu vitaminu E a esenciální mastné kyseliny. Maliny samotné i malinový olej zpomalují stárnutí organismu, pomáhají hojit různá poranění, zklidňují kožní onemocnění (ekzémy, lupénka apod.) a zlepšují celkový stav pokožky, nehtů i vlasů.

Listy maliníku přijdou vhod hlavně ženám, neboť jejich odvar harmonizuje menstruační cykly, reguluje problémy spojené s menopauzou, zároveň usnadňuje porod a doprovázené bolesti, podporuje tvorbu mateřského mléka a pomáhá zavinování dělohy po porodu. Také bojuje proti padání vlasů a problematické pleti způsobené hormonální změnou. Léčí střevní záněty a má protiprojímavé účinky. Je mírně antibakteriální, protizánětlivý a hojivý. Při překročení doporučené denní dávky (tj. 6 šálků denně) se mohou zmírnit účinky některých léků (např. antidepresiva). 



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ