Artdeco a Glov sleva 40% při zadání kódu VMD40
  >  A Roušky, respirátory
Wir bieten nur Artikel an, die wir auf Lager haben

Roušky, respirátory

Respirátory
Respirátory slouží pro ochranu dýchacích cest, přičemž primárně chrání svého nositele. Zabraňují vdechování škodlivých látek jak nosem, tak ústy. Filtrují také pevné částice, které jsou pro člověka nebezpečné. Liší se ve stupni ochrany neboli v tom, jak velké částice (prach) a patogeny (viry, bakterie, plísně, roztoči) dokáží zachytit a v jaké míře.

Třída ochrany FFP 
Respirátory dělíme podle tzv. třídy ochrany FFP (Filtering Face Piece). Ty jsou na trhu celkem 3 a každá chrání svého nositele v jiném rozsahu. Při výběru správné třídy berte v potaz pracovní podmínky, především pak specifika pracovního prostředí.

 • FFP1 představuje nejnižší stupeň ochrany. Respirátor této třídy je schopný odfiltrovat minimálně 78 % pevných částic přítomných ve vzduchu. Ochrání vás před netoxickým stavebním prachem a hrubými nečistotami. Hodí se na těžbu uhlí, sádrování a práci s cementem.

 • FFP2 poskytuje střední třídu ochrany. Zachytí minimálně 92 % škodlivých látek a ve srovnání s předchozím typem chrání dýchací cesty navíc proti dýmu, kapalným a dráždivým pevným částicím. Respirátor této třídy využijete v dílně při svařování, broušení, řezání, vrtání betonu a měkkých kovů, ale i na zahradní postřiky proti škůdcům. Do této třídy lze zařadit také respirátory s označením KN95 a N95.

 • FFP3 je synonymem nejvyšší možné ochrany. Dokáže odfiltrovat minimálně 98 % všech pevných částic. Kromě všeho již zmíněného vás ochrání před bakteriemi, viry a sporami hub. Filtruje rovněž karcinogenní a radioaktivní látky. Respirátor FFP3 vás jako jediný ochrání před nákazou koronavirem.

Na respirátorech naleznete rovněž označení "NR""R" a "D".

 • "NR" znamená vždy jednorázové použití, cca 8 hodin.
 • "R" označuje respirátory, které lze použít opakovaně.
 • "D" udává odolnost vůči zanášení.

K čemu slouží ventilek?
Respirátory různých tříd mohou být s ventilkem nebo bez. Jaké jsou výhody a nevýhody respirátoru s ventilkem?

 • Zabraňuje výraznému vlhnutí respirátoru
 • Usnadňuje vydechování
 • Zamezuje mlžení brýlí
 • Jednocestná ochrana
 • Chrání pouze svého nositele
 • Nakažený nositel šíří kapénky do okolí

Při užití respirátoru s ventilkem za účelem ochrany proti šíření koronaviru je z výše popsaných důvodů doporučeno souběžné užití roušky. Tu jednoduše natáhněte přes respirátor.

Správné umístění a nošení
Pomůcky na ochranu dechu vás chrání jen tak dobře, jak dobře přiléhají k obličeji. Vzduch, který projde okolo, stále obsahuje škodlivé částice a patogeny. Při nasazování nespěchejte.

 1. Před manipulací s respirátorem si umyjte nebo vydezinfikujte ruce. Pomocí gumiček, šňůrek či pásek si jej upevněte na obličej tak, aby vás nikde netlačil.
 2. Okraje musí co nejlépe kopírovat kontury obličeje. Čím méně vzduchu bude proudit okolo, tím účinnější ochranu získáte.
 3. Během nošení na respirátor nesahejte. Pokud je to nevyhnutelné, umyjte si ruce.

 

Roušky slouží jako ochrana dýchacích cest a jsou navrženy tak, aby primárně zamezovaly šíření kapének od nositele směrem ven. Ochrana před vdechnutím vzdušných mikroorganismů je jejich funkcí pouze částečně. Roušky dělíme na jednorázové a s možností opakovaného použití, podle užitého materiálu nebo jejich určení.

Rouška - nosit, či nenosit?
Rouška chrání především vaše okolí. Odtud tedy známé: Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Její filtrační schopnosti ale nejsou nijak dokonalé, při delším styku s nakaženou osobou vás tedy před infekcí neochrání. Jaké jsou další výhody a nevýhody jejího používání?

Antialergická

 • Velmi rychle a jednoduše se používá
 • Levnější než jiné prostředky k ochraně dýchacích cest
 • Potřeba časté výměny
 • Dobře netěsní kolem nosu a úst
 • Rychle vlhne a ztrácí tak filtrační schopnost

Materiál
Mezi nejčastěji používané materiály patří netkaná textilie, stále častěji nanovlákno a samozřejmě látka, nejlépe bavlna. Tyto materiály se liší ve svých vlastnostech a způsobu použití.

 • Netkaná textilie je využívána pro výrobu jednorázových roušek. Jejich používání je podmíněno dodržováním řádné hygieny, častým mytím rukou a také hygienickým skladováním. Její výdrž je cca 2 hodiny, nebo dokud nenavlhne. Poté je potřeba ji vyhodit do komunálního odpadu.

 • Speciální nanotextilie je schopná v sobě zachytit bakterie a viry. Pokud je ošetřena antibakteriální úpravou pomocí aktivního stříbra, dokáže bakterie rovnou zahubit. Nanovlákenné roušky lze nouzově sterilizovat, a to dezinfekcí vhodnou na nanovlákenné materiály.

 • Látkové roušky představují pro svojí opakovanou použitelnost nejmenší dopad na životní prostředí. Čistá 100% bavlna je dostatečně prodyšná, ale dokáže zachytit až 80 % vydechovaných kapének. Před každým použitím je nutné roušku vyvařit a přežehlit na nejvyšší stupeň. Nespornou výhodou je také možnost její domácí výroby.

 • Prodyšná a přesto účinná
 • Opakovaně použitelná a proto ekologická
 • Snadná domácí výroba
 • Před každým použitím je potřeba roušku vyvařit
 • Funguje pouze při dodržení řádné hygieny

Údržba textilních roušek

 • Před manipulací s čistou a po manipulaci s použitou rouškou si důkladně umyjte ruce dezinfekčním mýdlem nebo alespoň běžným mýdlem a teplou vodou, popřípadě použijte dezinfekci.
 • Používané roušce nesahejte na přední část, ale jen na šňůrky nebo gumičky.
 • S použitými rouškami nakládejte jako s infekčním odpadem. Na jejich skladování si vyhraďte omyvatelnou nádobu s víkem, kterou budete pravidelně dezinfikovat.
 • Když si měníte roušky venku, nedávejte si je do kapsy ani do tašky. Připravte si na ně uzavíratelný box nebo sáček.
 • Samotnou sterilizaci můžete v domácích podmínkách provést vyvařením v hrnci po dobu 5 minut nebo je vyperte v pračce na 90°C. Nechte vychladnout a vysušte.
 • Pak roušku přežehlete parní žehličkou. U suché žehličky použijte nejvyšší stupeň.

Roušky a pandemie koronaviru
Používání roušek se ukázalo při pandemii onemocnění COVID-19 jako naprosto klíčové. Především kvůli dlouhé inkubační době, která může trvat až 14 dní. Infikovaný během této doby nemá žádné příznaky, což přispívá k nekontrolovanému šíření.

Před viry vás však i přes to lépe ochrání respirátor. Zatímco rouška chrání okolí od svého nositele, respirátor chrání nositele od svého okolí. Respirátory se dělí do několika tříd - FFP1, FFP2 a FFP3. Právě posledně jmenovaná třída je také jedinou spolehlivou ochranou před až 99 % všech pevných částic včetně bakterií a virů.

Parameter-Suche:
Ordnen nach
Anzahl
-7%
Professionelles Tuch mit Tasche + Satz von 10 Filtern mit NanofasermembranProfessionelles Tuch mit Tasche + Satz von 10 Filtern mit Nanofasermembran
Profesionální rouška je vyrobená ze 100% bavlněné tkaniny a obsahuje přídavnou kapsu pro vložení filtru s nanovlákennou membránou. Díky své schopnosti účinně zachycuje viry, smog, prach a alergeny, má podobnou účinnost jako respirátor FFP3.  povrch roušky: 100% bavlna jednorázová mezivrstva:
10.08 EUR
Sie erspaen 0.77 EUR (7%)
Auf Lager
AnzahlSt.
-7%
Zweischichtiges antibakterielles Tuch mit Baumwolltasche mit IonenlösungsbehandlungZweischichtiges antibakterielles Tuch mit Baumwolltasche mit Ionenlösungsbehandlung
ROUŠKA DVOUVRSTVÁ S VNITŘNÍ KAPSOU (antibakteriální) s úpravou roztokem s ionty stříbra 115g/m2 rouška Silver plus je vyrobená ze 100% bavlněné tkaniny ošetřená roztokem obsahující ionty stříbra smyslem této úpravy je využití antibakteriálních a desinfekčních vlastností stříbra, známých už od st
6.81 EUR
Sie erspaen 0.54 EUR (7%)
Auf Lager
AnzahlSt.
Schleier gefaltet 100% BaumwolleSchleier gefaltet 100% Baumwolle
100% bavlna 145 g/m2 lze vyvářet Buď kreativní. Ozdob si své roušky: BARVY A FIXY NA TEXTIL  Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě pandemie koronaviru Covid 19 nás naučila, že nošení roušky je v otázce prevence tím nejdůležitějším návykem, který bychom si měli zautomatizovat i během
0.38 EUR
Auf Lager
AnzahlSt.
-12%
Einweg-Tuch, Gesichtsmaske blau 50 StückEinweg-Tuch, Gesichtsmaske blau 50 Stück
Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě pandemie koronaviru Covid 19 nás naučila, že nošení roušky je v otázce prevence tím nejdůležitějším návykem, který bychom si měli zautomatizovat i během jiných sezónních epidemií, například chřipkové. Platí totiž, že máte-li zakrytá ústa, rouška zachyt
8.52 EUR
Sie erspaen 1.17 EUR (12%)
Auf Lager
AnzahlSt.
-7%
Einweg-Tuch, Gesichtsmaske blau 5 StückEinweg-Tuch, Gesichtsmaske blau 5 Stück
Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě pandemie koronaviru Covid 19 nás naučila, že nošení roušky je v otázce prevence tím nejdůležitějším návykem, který bychom si měli zautomatizovat i během jiných sezónních epidemií, například chřipkové. Platí totiž, že máte-li zakrytá ústa, rouška zachyt
1.2 EUR
Sie erspaen 0.09 EUR (7%)
Auf Lager
AnzahlSt.
Doppelschichtiges Tuch für KinderDoppelschichtiges Tuch für Kinder
Rouška je vyrobena ze 100% bavlny a má dvě vrstvy. Rouška slouží jako prevence před šířením nákazy. Chrání Vás i Vaše okolí. Materiál: 100% bavlna. 18,5 x 10 cm. 1 kus Buď kreativní. Ozdob si své roušky: BARVY A FIXY NA TEXTIL  Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě pandemie koronaviru
0.77 EUR
Auf Lager
AnzahlSt.
4-lagiges Einweg-Schutzvlies, geringer Atemwiderstand 10 Stück4-lagiges Einweg-Schutzvlies, geringer Atemwiderstand 10 Stück
4 vrstvy maska ​​lékařská, chirurgická - ochranná rouška na obličej odpuzující kapaliny   4 vrstvy ochrany: netkaná vnější vrstva + vrstva filtračního papíru + netkaná vnitřní vrstva šetrná k pokožce. Prodyšný a pohodlný, nízký dýchací odpor.     - voděodolná, netoxická, nedráždivá, měkká a poho
1.75 EUR
Auf Lager
AnzahlSt.
Einweg-Gesichtsschutz, PVC / PUR, elastischEinweg-Gesichtsschutz, PVC / PUR, elastisch
  Ochranný oblicejový štít z lehkého a velmi príjemného materiálu je urcený pro ochranu pred prenosem infekce. Je navržený tak, aby chránil celý oblicej. Jednorázový ochranný oblicejový štít je lehký a pri celodenním nošení nepredstavuje žádnou námahu, ci ztížení práce. Je vhodný pro zdravotníky, s
2.92 EUR
Auf Lager
AnzahlSt.
Schutzgesichtsschutz Felgen + Abdeckung 1 Stück (Schild kann an jeder Brille befestigt werden)Schutzgesichtsschutz Felgen + Abdeckung 1 Stück (Schild kann an jeder Brille befestigt werden)
Obličejový ochranný štít v sadě obrouček a krytu. Lehký ochranný celoobličejový štít pro celodenní nošení, kompletně dezinfikovatelný. Lehký jednoduchý ochranný štít, který si sami složíte z obrouček a krytu, lehký a praktický, vhodný i k dlouhému nošení například v obchodě, pro personál restaurace
2.61 EUR
Auf Lager
AnzahlSt.
-8%
Atemschutzmaske - Filterhalbmaske 4-lagig FFP3, Oxyline X 310 SV mit Ventil Professioneller Schutz 1 StückAtemschutzmaske - Filterhalbmaske 4-lagig FFP3, Oxyline X 310 SV mit Ventil Professioneller Schutz 1 Stück
Pro nejvyšší ochranu je třeba volit profesionální výrobek s nejvyšší účinností. Respirátor OXYLINE X 310 SV FFP3 RD je vyroben v Evropě, podle normy EN 149:2001 + A1 a podle Nařízení Evropského parlamentu a Rady  EU 2016/425. Použitý materiál a konstrukce výrobku zaručují spolehlivou ochranu a po de
9.53 EUR
Sie erspaen 0.78 EUR (8%)
Auf Lager
AnzahlSt.
Schleier 3 Schichten medizinischer Vlies-Einwegartikel, geringer Atemwiderstand 10 Stück TarnungSchleier 3 Schichten medizinischer Vlies-Einwegartikel, geringer Atemwiderstand 10 Stück Tarnung
certifikovaná zdravotnická ​​lékařská, chirurgická rouška odpuzující kapaliny, typ II, BFE > 99% kvalitní třívrstvý materiál, mezivrstva - vysoce účinný filtr účinnost ochrany okolí proti nežádoucím mikroorganizmům, bakteriím a virům až 99 % nízký dýchací odpor ochrana proti mlžení brýlí, tv
2.92 EUR
Auf Lager
AnzahlSt.
Schleier 3 Schichten medizinischer Vlies-Einwegartikel, geringer Atemwiderstand 10 Stück gelb 99% mit breiten GummibändernSchleier 3 Schichten medizinischer Vlies-Einwegartikel, geringer Atemwiderstand 10 Stück gelb 99% mit breiten Gummibändern
certifikovaná zdravotnická ​​lékařská, chirurgická rouška odpuzující kapaliny, typ II, BFE > 99% kvalitní třívrstvý materiál, mezivrstva - vysoce účinný filtr účinnost ochrany okolí proti nežádoucím mikroorganizmům, bakteriím a virům až 99 % nízký dýchací odpor ochrana proti mlžení brýlí, tv
3.86 EUR
Auf Lager
AnzahlSt.
NEWSLETTER


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ