Hauptseite  >  Rozmarýn

Rozmarýn

U nás rozmarýn můžete pěstovat doma – na balkóně nebo na zahradě. Všude vnese atmosféru slunného Středomoří.

Rozmarýn tvoří pěkné, polodřevnaté keříky, které při pravidelném zastřihávání košatí a můžete je snadno tvarovat. Pozitivní účinky má tahle rostlina na celou trávící soustavu – uvolňuje hladké svalstvo, podporuje tvorbu žaludečních a trávicích šťáv, takže zamezí pocitům plnosti a celkově je schopen dát vaše trávení do pořádku.

Snižuje také pocity únavy, uklidňuje a využívá se také na zvyšování nízkého krevního tlaku.
Pomáhá při únavě a vyčerpání a zmírňuje bolest svalů a kloubů

Doporučuje se ženám, které touží po miminku – podporuje totiž prokrvení pánevního dna a může tedy usnadnit otěhotnění.

Dá se využít i zevně – v kosmetice. Problematickou pleť krásně čistí a vrátí jí svěží vzhled.

Rozmarýnovou tinkturu si připravíme sami. Jak na to? Na tři díly rozmarýnu si připravte 10 dílů lihu. Louhujte 14 dní, pak přeceďte. Ideálně používejte pouze zevně.

Rozmarýn můžete samozřejmě využívat také při vaření, kdy je oblíbenou bylinkou na maso, do omáček a polévek, domácích másel, salátů, na těstoviny a do mnoha dalších pokrmů. Své využití má také v kosmetice a aromaterapii.

Rozmarýn (Rosmarinus) je rod rostlin z čeledi hluchavkovitých. Jsou to stálezelené aromatické polokeře nebo keře s úzce kopinatými nebo čárkovitými listy, rozšířené ve středomořské oblasti a severozápadní Africe. Rod zahrnuje pouze několik málo druhů a jejich přirozených kříženců. Podle molekulárních fylogenetických studií ze začátku 21. století je součástí široce pojatého rodu šalvěj (Salvia) a některými autory je proto nově klasifikován jako jeho podrod (Salvia subgen. 

Rozmarýn byl hojně používán už v dobách středověku kdy sloužil jako koření, prostředek na zahánění zlých duchů, jako kadidlo a také jako univerzální léčivá rostlina. Z jeho dřeva se prý vyráběly loutny. Neztratil svůj význam ani v současnosti, i když se těžiště jeho využití posunulo spíše do kuchyně.

Rozmarýn se tradičně používá k podpoře chuti k jídlu a trávení. Zvyšuje tvorbu a vylučování žluči. Působí proti křečím v trávicím traktu a usnadňuje odchod větrů. Povzbuzuje psychiku i tělo, čehož se využívá u osob v rekonvalescenci. Působí močopudně, zvyšuje prokrvení v oblasti malé pánve (čímž může být ale nebezpečný ve větším množství pro těhotné ženy). Zvyšuje také průtok krve v cévách zásobujících srdeční sval. Silice se přidává do různých mastí, např. proti revmatu nebo alopecii (plešatění).

Co je rozmarýn a co se sbírá? 
Celý botanický název této pozoruhodné rostliny je rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis). Řadíme ho do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Původně pochází z jihozápadní Evropy. Je to vytrvalý stále zelený hustý polokeř, dorůstající až do výšky tří metrů. Dřevnaté stonky nesou úzké tuhé aromatické listy, z vrchní strany lesklé a tmavé, ze spodní šedavé. Počátkem léta kvete malými, modrými květy.

Pro použití sbíráme v době květu nebo těsně po odkvětu listy nebo celou nať z nezdřevnatělých částí rostliny. Sušíme je ve stínu při pokojové teplotě nebo použijeme čerstvé. Účinnými složkami rozmarýnu je silice a látky ze skupiny tříslovin, flavonoidů, organických kyselin, saponinů a hořčin.

Kdy mi pomůže 
Rozmarýn je vhodné použít při nadýmání, poruchách chuti a špatném trávení. Může pomoci také rekonvalescentům.

Jaká má rozmarýn rizika 
Při použití jako koření, tedy v malých dávkách, nepředstavuje rozmarýn žádné riziko. V množstvím větším představuje riziko zejména pro těhotné a kojící ženy, kde by mohlo dojít k vážnému ohrožení dítěte. U lidí trpících epilepsií může rozmarýn vyvolat nebo zhoršit epileptický záchvat. Opatrnosti je třeba také při užívání u dětí a u osob trpících vysokým krevním tlakem. V těchto případech je vždy na místě konzultace s lékařem.

Silice může vyvolat u citlivých osob na kůži vyrážku nebo zarudnutí, zvláště je-li potřené místo vystaveno slunci.

Použití 
Rozmarýn se používá nejčastěji ve formě čaje. Ten připravíme tak, že zalijeme 1 kávovou lžičku sušené rostliny šálkem vařící vody. Po 5-10 minutách čaj slijeme. Pijeme maximálně dva šálky denně. Pro přípravu vonné koupele použijeme na jeden litr vody 25 gramů rozmarýnu. Zalijeme ho horkou vodou a směs přilijeme do koupele.

Porušené trávení, ztráta chuti k jídlu, nadýmání – svým prokrvujícím a protikřečovým účinkem v trávicím traktu napomáhá rozmarýn obtíže.

Osoby s onemocněním srdečně-cévního systému (vhodná je konzultace s lékařem) – rozmarýn zlepšuje zásobení srdečního svalu krví

Osoby v rekonvalescenci – tonizující účinek rozmarýnu může napomoci nabrat nové síly.



© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ