Artdeco a Glov sleva 40% při zadání kódu VMD40
  >  Tonkové boby (fazole tonka)

Tonkové boby (fazole tonka)

Tonkové boby (někdy též fazole tonka nebo jen tonka) je koření se specifickým aroma. I přes svůj název nejde o druh bobu nebo fazole, ale o fermentovaná semena stromu s názvem silovoň obecný (Dipteryx odorata).

Jednotlivé „fazolky“ jsou zhruba 25-30 milimetrů dlouhé a dosahují hmotnosti kolem 1 gramu. Mají černý hrbolatý povrch, uvnitř jsou světlé. Aroma celých semen je ostřejší a blíží se hořkým mandlím. Po nastrouhání připomíná nugátbílou čokoládugriliáš nebo ořechy s nádechem vanilky. Zmiňovány bývají i tóny višníhřebíčku nebo skořice. Aroma se dále může lišit podle toho, zda je koření použité pro studený nebo teplý pokrm.

Koření pochází ze severní části Jižní Ameriky. Název tonka pochází z jazyku Galibi (Carib), kterým mluvili domorodci na území Francouzské Guyany. Objevuje se i v Tupi, dalším jazyku používaném na tomto území.

gastronomii se tonka se používá nastrouhaná nebo ve formě výluhu. Uplatnění má především při výrobě sladkého pečiva, dezertů a zmrzliny, objevuje se v mnoha receptech francouzské kuchyně.

Využití má i v parfumerii a také farmacii. Ze semen se získává kumarin, surovina pro výrobu antikoagulantů.

Na území Spojených států amerických se tonka nesmí používat v gastronomii. Vyplývá to ze zákonu z roku 1954, který zakazuje veškeré nápoje a potraviny obsahující kumarin. Zákon byl přijatý jako důsledek umělého přidávání vysokých dávek kumarinu do potravin, které údajně ve vysokých koncentracích působily jaterní problémy hlodavcům. Zákon je v současné době kritizován jako zastaralý a neúměrný, neboť v jeho důsledku došlo k ilegalizaci koření a potravin s přirozeným obsahem kumarinu, který zdravotní potíže nepůsobí (mimo jiné i levandule, lékořice, skořice nebo polská Żubrówka vodka). Podle vyjádření lékařů není známé, že by kumarin v přirozené podobě nebo konkrétně v podobě fazolí tonka působil jako antikoagulans.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ