Hauptseite  >  Větvičník slívový (Evernia prunastri)

Větvičník slívový (Evernia prunastri)

Další názvy: dubový mech, oakmoss

Větvičník slívový je lišejník z čeledi terčovkovitých (Parmeliaceae), který roste divoce hlavně na dubech. Jeho stélka je měkká, keříčkovitě větvená, často převislá, v šedozelené až žlutozelené barvě, na spodní části světlejší, na vrchu a okrajích skvrnitá. Objevuje se na kůře listnatých stromů, v menší míře i jehličnanů, starých keřů či na skalách v zalesněných oblastech mírného pásma. Původem je z Evropy a Severní Ameriky, sklízí se a zpracovává hlavně ve Francii, Řecku a Maďarsku, ale také v Africe, např. Maroku či Alžírsku. Větvičník obsahuje tzv. lišejníkové kyseliny, např. evernovou, usnovou, atranorin a chloratronorine. K dalším látkám patří terpenoidy, anthrachinony, naftochinony, xanthony, benzofurany, flavonoidy, peptidy, aminokyseliny, karotenoidy, steroidy, sacharidy, např. betaglukany aj. Z větvičníku se pomocí speciálních rozpouštědel či vakuové destilace získává extrakt. Větvičník může vyvolávat nežádoucí kožní reakce, proto je jeho množství v parfémech regulováno.

Severoameričtí Indiáni větvičník slívový používají při nemocech dýchacích cest a pro hojení ran. Rostlina vykazuje podobné účinky jako islandský mech. Má antiseptické, uklidňující a zvláčňující vlastnosti, usnadňuje vykašlávání. V Britském lékopisu se větvičník uvádí jako lobaria (terčovka) sloužící k léčbě dýchacích potíží - astmatu, zánětu průdušek a kašle u dětí. V bylinných směsích slouží větvičník jako fixátor neboli ustalovací prostředek. To znamená, že napomáhá uchování vůně po delší dobu. Také bylinné směsi pro dodání odvahy často obsahují jako hlavní přísadu právě Oakmoss. Z větvičníku se získává esenciální olej, nazývaný concrete a absolut, jenž se vakuově destiluje z concrete oleje. Využívají se v aromaterapii a parfemářství jako tzv. ustalovače. Absolut se používá do různých druhů parfémů - orientálních i květinových či do vody po holení apod. Concrete tvoří vonnou složku v mýdlech či vlasových přípravcích. Oba oleje mají vynikající fixační účinky a dají se mísit téměř se všemi ostatními oleji. Esenciální absolut olej z větvičníku je obsažen ve vysoce kvalitních parfémech, např. Paloma Picasso nebo Chanel No. 19, Fougère Royale (1882) apod. Zvláštním a velmi ceněným druhem mezi parfuméry je Oakmoss rostoucí na borovicích, jenž voní po terpentýnu. Lišejníky z rodu Parmelia neboli terčovka jsou využívány i jako rostlinná barviva.

Uvolňuje silnou zemitou až mechovou vůni s nádechem kůže. Je velice ceněn, jelikož jeho lesní vůně je výbornou kombinací prakticky s každým esenciálním olejem. Jako vynikající stabilizátor se využívá v prvotřídních parfémech zejména ve složení s orientálními tóny a je téměř nenahraditelný tím, že dodává přírodní nádech všem typům vonných kompozic. Je široce používán jako vonná složka i při výrobě mýdel a je také součástí vlasových přípravků a přípravků péče o vlasovou pokožku. Esenciální olej Dubový mech je získáván destilací ze světle zeleného lišejníku, který se nazývá Větvičník slívový neboli Evernia Prunastri a roste divoce na kůře dubů. Větvičník slívový je rozšířen v lesích mírného pásma severní polokoule, Francii, Španělsku, Portugalsku, středoevropských zemích a Severní Americe. V silně znečištěných oblastech chybí. Sklízí se hlavně ve Francii, kde dochází ke zpracování a dále v Řecku a Maďarsku. Existují různé druhy lišejníků používané pro své aromatické vlastnosti, ale žádný není tak hodnotný jako právě Dubový mech.

V parfémech:

  • Dubový lišejník s výraznou zemitou, kořenitou a zároveň zklidňující lesní vůní, bez něhož se neobejdou tradiční chypre a fougere vůně.


© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ