Artdeco a Glov sleva 40% při zadání kódu VMD40
  >  Ženšen

Ženšen

Další názvy: Všehoj ženšenovitý, Ženšen čínský, Ženšen korejský, Ženšen mandžuský, Kořen života

Ženšen pravý (Panax ginseng, syn. Panax schinseng) je druh rostliny z čeledi aralkovitých (Araliaceae). Někdy bývá nazýván též všehoj ženšenový. Léčivá droga zjednodušeně nazývaná asijský ženšenčínský ženšen a korejský ženšen též pochází z této rostliny. Ženšen pravý patří k nejznámějším exotickým léčivým bylinám.

Ženšen pravý je rostlina s dužnatým, žlutošedě zbarveným kořenem, který se svým tvarem podobá lidskému tělu. Název rostliny je odvozen z čínštiny a volně by se mohl přeložit jako člověk, duch, život či identita. Ženšen, který je v oblasti východní Asie znám už více než 5000 let, řadíme mezi tzv. adaptogeny - rostliny, které zvyšují odolnost organismu vůči fyzickému a psychickému přetížení. Obsahuje saponiny, antioxidanty, peptidy a polysacharidy (ginsan - výrazně stimuluje imunitu). Jsou uváděny dvě různé formy ženšenu - červený (vyskytující se v Koreji) a bílý ženšen. Bílý ženšen vzniká po sklizení kořene a jeho usušení na slunci, červený ženšen (u kterého jsou kořeny starší 6 let) vznikne napařováním sklizeného bílého ženšenu po dobu 8-10 hodin a poté se suší. Obsahové látky - ginsenosidy pomáhají při zánětech, hypertenzi, ateroskleróze, nespavosti, poruchách erekce a neplodnosti.

Ženšen se dále používá k prevenci stresu, při cukrovce (upravuje hladinu krevního cukru - glykemii), neurastenii a je také oblíbeným afrodiziakem. Působí protinádorově, dále podobně jako antibiotika - antibakteriální účinek, zlepšuje metabolismus, hojení ran, pamět, má dobrý vliv na funkci jater, detoxikuje. Ženšenové přípravky se aplikují ve formě tablet, sirupů, extraktů, tinktur, porcovaných čajů nebo mastí či krémů (v Číně se například používá i v kuchyni, kdy se přidává sušený kořen ženšenu do zeleninovýh polévek nebo se používá k výrobě pálenek z vína). U ženšenu je důležité dodržovat jeho doporučené dávkování, při jeho překročení se může objevit nespavost, nervozita, zvýšený krevní tlak. Bezpečnost užívání ženšenu není prokázána u těhotných a kojících žen a dětí.

Ženšen nepravý je víceletou bylinou, s níž se setkáme nejčastěji v severní Indii, v Thajsku nebo na jihozápadu Číny. Dosahuje výšky od půl do jednoho metru. Má spíše dřevnatý stonek a vzpřímenou lodyhu, která je hladká a zakončená několika listy. Květy ženšenu nepravého jsou poměrně drobné a mají žlutavě zelený odstín. Plody pak mají ledvinovitý tvar, červenou až červenočernou barvu a jejich velikost dosahuje jen něco přes půl centimetru. V ženšenu nepravém najdeme zejména saponiny, dále flavonoidy, fytosteroly a silice. Nechybí ani polysacharidy a aminokyseliny, z minerálních látek je pak nejbohatěji zastoupeno železo či vápník.

Z ženšenu nepravého se pro fytoterapeutické účinky využívá kořen. Dle TCM ženšen nepravý působí na dráhy srdce, osrdečníku a jater. Platí například za účinné tonikum. Má výborné antibakteriální a protizánětlivé účinky a pomáhá stimulovat imunitní systém. Využívá se pro snížení hladiny krevního cukru a cholesterolu a pomáhá zastavovat vnější i vnitřní krvácení. Přispívá k roztažení cév a má vůbec příznivé účinky na celý krevní oběh. Tato bylinka je také vhodná při různých jaterních onemocněních, řadí se mezi diuretika a pomáhá snižovat otoky.© 2014 VMD Drogerie, Parfumerie CZ